„Nowoczesne” zespoły bólowe – winne „komórki” i tablety.

Często słyszy się o szkodliwym wpływie najnowszych wynalazków na układ ruchu. Jeszcze niedawno specjaliści przestrzegali przed zbyt częstym pisaniem SMS-ów, gdyż czynność ta może doprowadzić do stanów zapalnych stawów.

Teraz szwedzcy fizjoterapeuci zwracają uwagę na szkodliwy wpływ pozycji, w której ludzie korzystają z telefonów komórkowych i tabletów. Stałe pochylanie głowy powoduje ogromne obciążenia mięśni szyi i karku.

? Dwadzieścia lat temu, kiedy mało kto używał telefonów komórkowych, problemy z szyją należały do rzadkości ? twierdzi fizjoterapeuta Christoffer Kullander.

Z niepokojem zauważa też, że zdecydowanie obniża się wiek osób cierpiących na choroby związane z utrzymywaniem niewłaściwej postawy. Mówi się nawet o dziesięcioletnich dzieciach, które narzekają na bóle w obrębie szyi i barków.

Temat jest tym bardziej aktualny, że w coraz większej liczbie szwedzkich szkół uczniowie używają tabletów w trakcie zajęć. Kullander przypomina, by dbać o odpowiednie warunki pracy. Tablet należy stawiać na specjalnej podpórce na stole, a w trakcie korzystania z urządzenia robić regularne przerwy i dbać o ruch.

Warto również systematycznie pytać najmłodszych o ich samopoczucie. Młody wiek i brak znajomości własnego ciała mogą powodować, że dzieci same nie zauważą początków choroby.

Źródło: Aftonbladet

Materiał zaczerpnięty z serwisu www.szwecjadzisiaj.pl
Foto: www.tabletowo.pl

Brak komentarzy

Komentuj

Komentarz