Na kręgosłup – joga

?Masz tyle lat, ile lat ma Twój kręgosłup?- mówi chińskie powiedzenie. Innymi słowy, tak długo możesz czerpać z życia pełnymi garściami, jak długo Twój kręgosłup jest zdrowy i odżywiony. Kręgosłup podtrzymuje nasz tułów i głowę. Kręgosłup to witalność ? w jego środku przebiega rdzeń kręgowy, czyli gruby ?kabel elektryczny?, z którego wychodzą wiązki przewodów (nerwów) zasilające nasze ręce, nogi, tułów.

Co więcej, przez kręgosłup przebiegają najważniejsze czakry, co znajduje odzwierciedlenie w pranie, czyli naszej energii życiowej. Czakry te ułożone są symetrycznie, jedna nad drugą ? od kości guzicznej aż po czubek głowy. Ich środki współtworzą kanał biegnący wzdłuż kręgosłupa, zwany ?szuszumną?.

Chcemy Wam zaprezentować 10 minutową sesję jogi, która wzmocni Wasz kręgosłup i ukoi jego ewentualny ból.
Starajmy się wytrwać jak najdłużej w każdej pozycji i cały czas oddychać głęboko – to pomoże pogłębić każdą z nich. Nigdy nie róbmy niczego co sprawia ból – szczególnie ból w kręgosłupie.

1. VIRASANA

virasana-blog

Usiądź w pozycji Virasana, plecy prosto. Kości pośladków między stopami. Dla większej wygody podłóż złożony koc, dostosuj jego wysokość. Dłonie połóż swobodnie na udach lub kolanach. Wydłuż kręgosłup, oprzyj się na kościach pośladków. Odpręż twarz i szyję. Oddychaj głęboko.

2. BALASANA

balasana

Pozycja Dziecka czyli Balasana. Dla większej wygody, podłóż poduszkę pod klatkę piersiową. Rozszerz kolana. Obróć głowę na bok, zamknij oczy. Zwróć uwagę na oddech, wydłuż go. Przechodź do Balasany za każdym razem, gdy poczujesz nadmierne zmęczenie.

3. GOMUKHASANA

gomukasana

Teraz wróć do Virasana i sięgnij po szalik. Przełóż prawe ramię za głowę. Lewą rękę wygnij do tyłu od dołu. Dłonie jak najbliżej siebie w pozycji GOMUKHASANA. Plecy prosto. Wdech – odchyl głowę do tyłu, wzrok w górę. Wydech- uaktywnij Mula Bandha- podciągnij pępek do kręgosłupa. Wdech, odchyl głowę jeszcze bardziej. Wydech, z dżwiękiem z tylnej ściany gardła. Wytrzymaj 5 oddechów. Spróbuj złączyć dłonie bez użycie szalika. Teraz zrób to samo na drugą rękę.

4. SUKHASA I ODDECH UJJAUYJ

sukhasana-blog3

Na wdechu podnieś się na czworaka. Skrzyżuj kostki, przenieś ciężar ciała na stopy i usiądź na kocu w SUKHASANA, prostym siadzie skrzyżnym. Oddychanie Ujjayi. Plecy prosto. Wdech nosem, na wydechu wyciągnij język, wydając dźwięk z tyłu gardła. Wdech nosem, wydech przez otwarte usta, z dźwiekiem. Wdech nosem, pół wydechu ustami, pół nosem. Wdech i wydech nosem, wciąż z dźwiękiem.

5. GARUDHASANA

garudasana-blog

Przełóż prawą nogę nad lewą, kolano przy kolanie. Plecy prosto. Pozycja ta rozciąga kostki, uda i biodra. Ułóż je w pozycji GARUDHASANA. Wdech, podnieś ręce, zgięte w łokciach. Skrzyżuj ramiona przed sobą, prawy łokieć pod lewym. Dłonie złączone, grzbietami na zewnątrz. Na wdechu unieś łokcie nieco wyżej. Plecy prosto, wzrok na kciuki. Wyrównaj oddech. W tej pozycji rozciagasz ramiona i górną część pleców. Wytrzymaj 5 oddechów. Teraz zmień nogi- lewa noga nad prawą i zmień ręce.

6. SUPTA VIRASANA

supta-virasana-blog

Uwolnij ręce, na wydechu przechyl się do tyłu, przejdź do VIRASANA. Za plecami podłóż poduszkę, na niej zwinięty koc do podpory głowy. Połóż się delikatnie do SUPTA Virasana. Oddychaj szeroko do klatki piersiowej. Rozluźnij mięśnie twarzy. Pamiętaj, aby kolana nie były rozwarte mocniej niż na szerokość bioder- może to spowodować OBCIĄŻENIE krocza i bóle pleców. Spowolnij oddech, pozwól ciału wsiąknąć w poduszkę. Kość ogonową przesuń w górę, aż do kości łonowej.

7. BIDALASANA

bidalasana-blog

Na wdechu przejdź na czworaka do Bidalasana.

8. POZYCJA KROWY

krowa

Na wdechu wygnij plecy do dołu, do Pozycji Krowy.

9. POZYCJA KOTA

kot

Na wydechu zaokrąglij plecy do Pozycji Kota.

10. BALASANA

balasana

Na koniec przejdź do balasany, czyli pozycji dziecka. Postaraj się aby pośladki dotykały pięt, dla wygody możesz wykorzystać koc. Wytrzymaj w pozycji 5 oddechów, wypocznij i odpręż ciało i umysł.

 

Zaprezentowana powyżej sesja może być wykonywana nawet przez zupełnych „amatorów” w tej dziedzinie, nie wymaga ekwilibrystycznych zdolności, nie zawiera karkołomnych pozycji. 10 minut to raptem chwila, którą każdy z nas może wygospodarować w ciągu dnia – rano lub wieczorem, a może podczas popołudniowej przerwy?

Regularna praktyka przynosi trwałe efekty – i staje się pozytywnym nałogiem ;-)

Życzymy Wam więc udanej praktyki i czekamy na wieści, jak przebiegała!

 

Źródło: www.portalyogi.pl

Brak komentarzy

Komentuj

Komentarz